Vienuolika milijardų dolerių - kaina, dėl kurios šeimos nariai pasiryžę perkąsti vieni kitiems gerkles, nugulusi testamento parėdyme šiuos pinigus palikti jau senokai į Brazilijos džiungles misionieriauti pasitraukusiai moteriai, kuriai pinigai tėra ranka paliktas įrašas ant popieriaus ir nieko daugiau. Ar galite tuo patikėti? Jei ne, amerikiečių teisinių trilerių asas Johnas Grishamas knyga „Testamentas“ jums tai įrodys, bet parodys ir tai, kad žmogaus godumui nėra ribų.

JAV 1999 metais pasirodęs J. Grishamo romanas, į lietuvių kalbą išverstas leidyklos „Jotema“ 2006 metais, skaitytoją vėl suvilioja sunkiai valdomu troškimu versti istorijos puslapį po puslapio, sekant įkandin kiekvienam herojaus - neseniai iš alkoholikų reabilitacijos centro paskutinei savo teisinei misijai paleisto teisininko Nato O'Railio - žingsniui.

Istorija pradedama pirmuoju asmeniu, ją pasakoja pilno proto, bet pagiežingas, nukaršęs, savo gyvenimu nusivylęs palaidūnas Trojus Felanas, kuris prieš mirtį džiaugiasi galėsiąs pakurstyti naujus konfliktus didelėje Felanų šeimoje - juk kalba eina apie 11 mlrd. dolerių, kurių nors nedidelė gauta dalis kiekvienam iš šeimos narių garantuotų skolų padengimą. Pinigus Trojus Felanas įvardija kaip savo nelaimės priežastį. Taigi, susirinkus visai šeimai, Trojus Felanas nufilmuoja savo paties psichinės sveikatos tyrimą su 3 profesionalais psichiatrais, kurie patvirtina, kad Trojaus galva veikia kuo puikiausiai ir jis suvokia savo veiksmus. Tada milijardierius savo testamentą pakeičia. Kai visi jau slampinėja ramūs, skaičiuoja, kiek dar liks žalių, kai atsiskaitys sukauptas skolas, senasis Felanas paskutinę savo valią išdėsto raštu paprastame lape. Tai - paskutinė jo valia, nes tuoj po to, sukaupęs visas savo jėgas, jis metasi į koridorių ir, persisvėręs per laiptų turėklus, žnegteli į grindis.

Mirusiojo buvęs teisininkas Stafordas imasi tvarkyti testamento reikalų, tačiau didžiausias akibrokštas, kad visi 11 mlrd. dolerių paliekami jau seniai civilizacijoje negyvenančiai, misionere Brazilijos džiunglėse dirbančiai nesantuokinei Trojaus dukteriai Reičelei Lein. Šią paslaptingą moterį ir turi džiunglėse surasti jau ne pirmą savo reabilitacijos kursą baigęs bylininkas O'Railis. Tad jis leidžiasi į Brazilijos Pantanalio sritį, kur, paskutiniais duomenimis, turi kažkur būti paslaptingoji Reičelė Lein.

Moterį Natas O'Railis randa gamtos stichijų siautėjimo dėka - sudužus jo ir jo palydovų laivui, jie stebuklingu, baisiai patogiu būdu atsiduria būtent tame krante, kur reikia, ten, kur gyvena milijardų paveldėtoja. Bet visa knygos ašis sukasi ties idėja, kad pinigų misionierei nereikia, mat džiunglėse pinigai neturi jokios prasmės, kai kasdien tau tenka kovoti dėl savo išlikimo su gamta.

Kita istorijos dalis vyksta Vašingtone, kur visi bruzda ir laukia teismo proceso, kuriame, manoma, bus perskaitytas visiems palankus testamentas. Sužinojusi, kad turi bendrą priešą, Felanų šeima pradeda vienytis, bet tai jiems nebepadeda. Pinigai patikėti į geras rankas...

Puiki J. Grishamo knyga, kurioje nepristigs nuotykių, kelionės motyvų, bet ir nuolatinio žmogaus vertybių skalės pervertinimo, asmeninės žmogaus dramos įveikimo, kova su savimi ir aplinka. Istorijos pabaiga tarsi uždaro ratą, bet visgi nustebina, palieka skaitytojui vietos saviems apibendrinimams. Todėl „Testamentas“ geras pasirinkimas artėjantiems šaltiems rudens bei žiemos vakarams. Pasišildikite Brazilijos saule!