Lietinga savaitė tapo geru pretekstu prisėsti ir susitvarkyti asmeninį šiemet perskaitytų knygų archyvą. Manote, kad tai – laiko gaišimas? Aš jums sakau, kad klystate. Sakote, kam to reikia, nes juk pakanka tiesiog perskaityti knygą? Atsakau, kad jums taip tik dabar atrodo, kol nereikia lūkuriuoti eilėje su „Bilobil“ pakuote.

Anksčiau dažnai, pasisukus pokalbiui apie knygas, dialoge su kitu skaitytoju atsirasdavo pauzės, galvojant, kuriais metais išleista aptariama knyga ar kaip atrodė senojo leidimo viršelis, dar baisiau, kai pašnekovui paklausus, ar skaičiau vieną ar kitą knygą, galvoje, atminties kertėje, veikimo smagračiai lyg užrūdiję imdavo taip lėtai suktis, kad, ko gero, vėžlys greičiau apeitų pusiaują, nei mano atmintis pateiktų atsakymą į šį klausimą.

Kadangi reklamų brukamų stebuklingų preparatų atminčiai gerinti vis dar nepradėjau vartoti, tai tenka  nusiplūkusiai savo atminčiai mažumėlę pagelbėti. O būdų radau net kelis, kurie galbūt ir jums pravers!

GOODREADS

Tai puikus sprendimas visiems knygoholikams, kurie negali gyventi be to do list’ų. Interneto svetainėje www.goodreads.com, kuri, tiesa, primins jums ir anglų kalbą, nes visas turinys pateikiamas būtent šia kalba, galėsite susidaryti mažiausiai  3 sąrašus: „Perskaitytos“ (angl. Read), „Skaitomos“ (angl. Currently Reading) ir „Planuojamos perskaityti“ (angl. Want To Read).

Kiekviename sąraše knygą galėsite prisidėti iš milžiniškos knygų duomenų bazės, kuri yra bene svarbiausias šio knygų rekomendacijų tinklalapio pagrindas. Maža to, visi, norintys tarti savo žodį apie perskaitytą knygą, kuo lengviausiai tai galės padaryti – ne tik knygai pateikti asmeninį savo vertinimą (reitingą), bet ir palikti komentarą. Mėgstantiems diskutuoti vietos irgi yra – galėsite prisijungti prie įvairių grupių ir jose pasireikšti, kitiems parekomenduoti jums patikusią knygą.

O kur dar knygiai draugai! Juos taip pat galėsite čia susirasti, viskas veikia panašiai, kaip ir numylėtoje veidaknygėje. Ir dar, ir dar! Tie, kurie negali gyventi be iššūkių, baltą pirštinę galės mesti sau patys – metų challeng‘as, kuriame nurodai, kiek knygų per metus užsibrėžei perskaityti. Motyvuoja, bet ir įpareigoja, tad neperdozuokite. Tačiau atkreipiu dėmesį, kad sąrašų kurti negalėsite, jei nesate prisiregistravęs „Goodreads“ bendruomenės narys, o tam reikia visai nedaug – vos veikiančios jūsų elektroninio pašto dėžutės adreso ir gudraus bei labai slapto asmeninio slaptažodžio. Užsukite ir susipažinsite!

AŠ SKAITAU

Besipykstantiems su anglų kalba, yra ir lietuviška alternatyva. Jau kelerius metus tinklaraščio pagrindu veikiantis projektas „Aš skaitau“, arba www.asskaitau.lt, pasiūlys labai panašų į „Goodreads“ knygų archyvavimo modelį, tačiau sava kalba yra sava kalba.

Visgi „Aš skaitau“, panašu, kad labiau orientuojasi į norimų perskaityti per metus knygų sąrašą, kuris vadinamas „Knygų iššūkiu“. Naudinga, nes galite ir patys šioje platformoje susikurti savo dienoraštį ir atnaujinti savo skaitymo istoriją.

Praktiška, nes rasite tinklaraščio autorės perskaitytų knygų recenzijas bei komentarus. Kartais visai gerai susipažinti su knygą jau skaičiusių žmonių nuomone. Apie knygą iš viršelio spręsti, sakoma, nereikėtų, bet štai į skaičiusiųjų nuomonę atsižvelgti būtų ne pro šalį. Tiesa?

FACEBOOK

Perskaitę užrašą, veikiausiai pasakysite kaip Simpsonų Houmeris („Doup!”). Tokia būtų daugelio, kurie turi chroninę alergiją socialiniams tinklams, ypač „Facebook‘ui“, reakcija, bet neskubėkite teisti.

Veidaknygė taip pat turi visai gerą funkciją, skirtą skaitytojams. Perskaitei knygą, pridedi į sąrašą „Skaitytos“. Vėlgi yra galimybė susidaryti norimų perskaityti sąrašą. Tačiau štai „Facebook‘as“, atsižvelgdamas į jūsų jau pridėtas knygas, ims ir savo nuožiūra pasiūlys neva panašių. Tik kaskart gavus naują pasiūlymą, pagalvoju, kad gal adresatus supainiojo. Būna, visko būna. Bet kartais padeda ir atrasti.

ASMENINIS KNYGŲ ARCHYVAS KOMPIUTERYJE

Mintis susikurti savo asmeninį perskaitytų knygų archyvą man kilo prieš keletą metų, kai, paskolinusi knygą kažkuriam iš pažįstamų, jos taip ir nebeatgavau. Myliu savo knygas, todėl gaila, kad dabar viena kažkur našlaitė po svietą bastos.  Sumąsčiau, kad nuo šiol rinksiu įrodymų archyvą, tai yra kiekvieną, kuris skolinsis iš manęs knygą, su ja reikia ir nufotografuoti. Beveik kaip atminimui.

Šitą idėją pasivijo kita, nutariau perskaitytas knygas nusifotografuoti, nuotraukos pavadinime nurodant autorių, pavadinimą, leidyklą ir išleidimo metus. Knygų nuotraukos pamažu ėmė gulti kompiuteryje į metais pavadintus aplankus. Primena anksčiau jau minėtą „Knygų iššūkį“, tik forma šiek tiek kitokia.

Vėliau procesą papildžiau, ėmiau fotografuoti ir man knygoje patikusias mintis, kurias susiejau užrašais su autoriais. Ką gi, kad tai naudinga ir praktiška, įsitikinau savo kailiu. Draugei ieškant knygos, ji pradėjo pasakoti, kas pavaizduota viršelyje – mat autorių pamiršo. Galvoje iškilo nupasakotas vaizdas ir apėmė nuojauta, kad esu skaičiusi šią knygą. Ir netgi turiu namų lentynose! Peržvelgiau greitai savo perskaitytų knygų vizualųjį archyvą ir – voilà! tikrai yra. Taip buvo surasta Kobo Abės knyga „Moteris smėlynuose“ ir įvykdyta „Išgelbėk draugą“ akcija.