Kelininkų žiema dar nespėjo užklupti netikėtai, bet visi gi žinome, kad vis vien vieną naktį kaip reikiant pasnigus, pasigirs kasmetinės dejonės apie stichijos akibrokštus ir nepasiruošimą joms. Keturi Vėjai, priešingai, laukia sniego kalnų ir truputį šaltuko, nes tada galės mauti ant kalnų su pašikniukais. Kol kas visas susitelkimas į naują seną žiemos pramogą – pačiūžas.

Taip dailiai, kaip Isabella Tobias ar Margarita Drobiazko, vargu ar šiemet čiuošim, tad dailųjį čiuožimą paliekam ateities planams, bet štai to buitinio įgūdžius su Aiste lėkėm aną savaitgalį atnaujinti. Lukiškių aikštėje, virš galvų raudoname fone plėvesuojant Vyčiui, vos už 6,90 pinigų (1 vidutinis puodelis kavos arba sūrio pyragas) kiekvienas norintis gaus visai, tiesą sakant, neprastai pagaląstų pačiūžų porą (netgi savo dydžio!) ir daugiau nei pusėtinos būklės ledą (ponai, ko jūs tikitės prie +2-3 Celsijaus?) akademinei valandai. Dar ir nelabai įkyrų muzikinį foną, kuris kartais įvaro siutulį į kojas ir šios pačios nori tuo ledu skrieti greičiau nei leidžia įgūdžiai.

Taigi, prasilėkėm ir mudvi. Iš pradžių su tokiu susikaupimu ir be periferinio regėjimo, kad vajė! Nors būsiu sąžininga, pirmus tris ratus prasiėjom laikydamosis atramų krašto, bet netrukus ir laisvom rankom ėmėm čiuožti. Jau smagiai, su šypsenom, su vaikais, nepaisydamos savo amžiaus (linksmybėms jis neegzistuoja!) ir netgi su pačiu tikriausiu Kalėdų Seneliu, kuris nei vieno nepaliks ant ledo if you know what I mean

Nuo vaikystėje matytų filmų apie Ameriką žavėjausi juose rodomomis čiuožyklomis po atviru dangumi, kuriose daug žmonių ir visi jie ateina čia gerai praleisti laiko. Po ilgų dešimtmečių ši puiki idėja prasiskynė kelią ir į Lietuvos džiungles. Nors Lietuvoje susidomėjimas dailiuoju čiuožimu prasidėjo 1923 m., o 1924 m. surengtos pirmosios varžybos. 1931 m. surengtas pirmasis Lietuvos čempionatas. Pripažinkime, tai -nėra naujas sportas Lietuvoje.

Grįžtant prie čiuožinėjimo, ne tik vaikai, bet ir suaugę Lukiškių aikštėje esančioje čiuožykloje gali mokytis ledo ritulio bei dailiojo čiuožimo pradmenų su patyrusiais treneriais. Galbūt jau auga Dainiaus Zubraus ar Dariaus Kasparaičio pamaina, tik neleidžiate vaikui savęs surasti.

Trekšt, trekšt ir pora kadrų jau yra telefono atminty ir būsimam šių metų nuotraukų albumui. Gali zirzenti, kad galbūt per mažai vietos, ar kad ledas ne itin gerai nuvalytas, ar kad duobėj vos kojos neišsisukai, bet verčiau pasidžiaugti tuo bendru džiaugsmu, kuris apima kiekvieną, vos užlipusį ant ledo. Keista, bet žmonės čia draugiški, globoja mažuosius bebaimius, kurie tiek pagavę zuikių, kad neužtektų rankų ir kojų pirštų kartu sudėjus paskaičiuoti. Nežinau, ar pats ledas ir pramoga turi kažką magiško, ar tas bendrumo ir artėjančių žiemos švenčių jausmas. Ar viena, ar kita, abu dalykai sukuria laimės pojūtį. Ir puiku! Nors šokolado gamintojai gali imti nerimauti, jei, neduok Die, imtų kristi jų gaminių paklausa.

Pasak trenerės, sporto mokytojos Ramunės Satkauskaitės, dailusis čiuožimas tai yra sportas ir menas viename. „Aukštas techninis lygis, virtuozinis valdymas pačiūža, sudėtingiausi elementai, mokėjimas lengvai ir be klaidų atlikti judesius ir sukurti ant ledo įvaizdį, tai viskas neatskiriama vienas nuo kito. Menas ir sportas susilieja į vieną ir tai pritraukia dailiajame čiuožime šimtus tūkstančių žmonių. Čiuožėjais tampa ne tie, kuriuos traukia tik muzika ar žavinga aplinka, bet tie, kurie nuolat mokosi naujų judesių, tobulai atidirba pažįstamus judesius, elementus, šuoliukus, spirales, suktukus. Tikrais sportininkais tampa didelės valios ir tikslo siekiantys žmonės“,- teigia trenerė.

Reikėtų paminėti, kad dailusis čiuožimas ir efektyvi vaikų fizinio grūdinimo priemonė. Valstietis.lt pataria, kad čiuožiant puikiai treniruojami kvėpavimo organai ir pastebimai didėja gyvybinis plaučių tūris, gerėja judesių koordinacija, stiprėja jungiamasis raumenų audinys ir formuojasi taisyklinga laikysena. Čiuožiant ar žaidžiant ledo ritulį puikiai treniruojamas vaiko vestibuliarinis aparatas ir gerinama pusiausvyra. Judrių užsiėmimų atvirame ore metu suaktyvėja organizmo termoreguliaciniai procesai. Vadinasi, vaiko kūnas grūdinamas – jis tampa atsparesnis persišaldymams, o sunegalavus sergama trumpiau. Tačiau verta atkreipti dėmesį, kad pačiūžos netinka vaikams, turintiems atraminio-judamojo aparato (pirmiausia stuburo ir kelių sąnarių) traumų, tiems, kuriems nustatyta vegetodistonija, bei sergantiems chroniškomis kvėpavimo organų ligomis jų paaštrėjimo stadijoje.

Kažkur esu skaičiusi juoką, kad čiuožykla yra moterų rojus, nes vyrai tik šičia... patys krenta kiekvienai po kojomis! Vadinasi, triguba nauda - ir sportas, ir pramoga, ir galbūt po kojom nukris potencialus gyvenimo vyras. Kas ten žino, o gal ir moteris? Nepramiegokite ir taip trumpos žiemos dienos. Keliaukite ant ledo!