Iš esmės, kiek skaitau literatūros apie maistą ir jo poveikį organizmui, man veganų racionas atrodo sveikiausias. (Kas nežino – veganai nevalgo pieno produktų, kiaušinių ir mėsos). Vis dėlto visuomenėje veganizmas dažnai pajuokiamas, lyginamas su iš proto išėjusių ar visada apsirūkiusių žmonių gyvenimu. Pati, net ir iš dalies palaikydama veganizmo idėją, negaliu atsistebėti kai kuriais veganais.

Ekstremizmas

Veganų pasaulyje puikiai žinoma asmenybė „Freelee the Banana girl“ įrašė štai tokį video:

http://www.youtube.com/watch?v=EYPAxEcZeuw

Ji aiškina, kad tie, kurie valgo mėsą nenusipelno gyventi. Kam gali patikti tokia žinutė? Tik kitiems ekstremaliems veganams. Visavalgiai savo nuostatas gali pakeisti išgirdę sėkmės istorijas, medicininius tyrimus, kai daktaras pasakytų, bet ne tada, kai keista moteriškė iš ekrano klykia, kad tu – nevertas gyventi. Šis video yra tik pavyzdys. Yra ir kitų. Štai Vegan Gains pasivadinęs vaikinas apžvelgia storulės muzikinį klipą:

http://www.youtube.com/watch?v=U-WLufpPla8

Iš esmės sutinku su daugeliu dalykų, kuriuos jis sako (kam apsimetinėti, kaip smagu būti storai?), tačiau savo vaizdo įraše jis leidžia suprasti, kad storulės vaikinas nusižudė, nes ji stora (!?). O šie žmonės nuolat kartoja, kad jų gyvenimo tikslas yra mokyti kitus, atvesti juos į doros kelią, bet pasikliausius kai kurių jų kalbų suveikia tas vaikiškas pasipriešinimas – kai tau pabrėžtinai liepia kažką daryti, nori daryti priešingai.

Nesveiki veganai

Kam atsisakyti mėsos, pieno ir kiaušinių, bet, pavyzdžiui, naudoti įvairių chemikalų pilnus jų pakaitalus? Tikrai skamba juokingai. Veganišką burgerį aš suprantu, bet kai daržovės paverčiamos spagečiais ar įvairūs veganiški patiekalai gaminami, kad primintų tradicinių skonį. Internete pilna receptų „Kiaušinių salotos be kiaušinių“, „Ledai be pieno“, „Kepsnys be mėsos“.

Šaukštas deguto

Keistuolių yra visur. Kai mažoje bendruomenėje yra keistuolis, jis tampa visos kompanijos veidrodžiu. Jei atsiranda veganas, kuris vaikšto apsirengęs kaip iš sektos ir nuolat kalba apie dangiškąjį nušvitimą dėl to, kad jis nevalgo mėsos, jis gali patikti tik panašiems į save. Tačiau mums, paprastiems mirtingiesiems, jis juokingas keistuolis – klounas.

Kol toks įvaizdis nepasikeis, deja, savo tikslų jiems vargu ar pavyks pasiekti.