European Cycling Challenge 2016“, arba trumpiau ECC2016, šiemet Europos miestus tarpusavyje varžytis pakvietė jau penktą kartą. Šiame dviračių iššūkyje dalyvauja ir Lietuvos miestai, tarp kurių ir Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Telšiai. Projekto idėja tikrai puiki, bet techniniai sprendimai ir įrankiai dar tikrai reikalingi patobulinimo. Ypač išmaniesiems telefonams skirtos programėlės (angl. apps) Cycling365 funkcionalumas bei patogumas jos vartotojui. Kitaip tariant, pakalbėkime apie projekto sėkmę, kurios didelę dalį sudaro patogi rezultato fiksavimo galimybė, tai yra kad nereikėtų sukti galvos, norint suprasti, kaip vis tik užfiksuoti žmogaus numintus kilometrus programėlėje.

Kadangi esu vilnietė, natūraliai labiausiai domina gimtojo miesto - Vilniaus - dalyvavimas iššūkyje. Sostinė projekte nebėra debiutantė, nors dalyvavo ne nuo pirmųjų - 2012-ųjų - metų. Kasmet iššūkyje dalyvauja vis daugiau Europos miestų, šiemet dalyvauja 52 miestų gyventojai. Šiai dienai oficialioje iššūkio svetainėje nurodyta, kad bendrai dalyviai jau yra numynę 3 019 136 kilometrus (skaičius nuolat kinta). Neprastai, tiesa? Ir visgi iš asmeninės praktikos kyla klausimas, ar šis skaičius nebūtų didesnis, jei kilometrus skaičiuojanti programėlė būtų patogesnė naudojimui? 

Sakysite, tiesiog bambu. Anaiptol. Dviračio pedalus minu nuolat, bene kasdien. Paprastai visada seku savo nuvažiuotą atstumą programėlėmis. Žinoma, nereikia atmesti ir paklaidos, bet ji nebus akivaizdžiai didelė. Dažniausiai rezultatą fiksuoju Endomondo arba RunKeeper. Yra ir kitų pasirinkimų, tačiau šie man patraukliausi. Maniau, kad ir Cycling365 bus lengvai, paprastai ir patogiai naudojama programėlė. Kaip ten sako apie tą per ilgai galvojantį kalakutą? Tai ir aš kaip jis. Tiesa, atsidūriau ne puode, bet baigtis liūdna - nusivylimas, normaliai neužfiksuotas ilgas maršrutas, nepapildytas Vilniaus skaičius.

Su programėlės apipavidalinimu, vizualizacijomis, ryškiomis spalvomis viskas tiesiog šaunu, bet kai važiuodamas sustoji tam, kad telefonu nufotografuotum kažkokį sekundės dalį trunkantį vaizdą ar atsilieptum į skambutį, o tuo metu tavo maršrutą fiksuojanti programėlė išsijungia ir nusiunčia dalimis tavo nuvažiuotą atstumą - truputį apmaudu, ypač tiems dviratininkams, kurie gerina savo asmeninį rezultatą. Man tas negrėsė, bet norėdama garantuoti rezultato - kad būtų užfiksuotas mano maršrutas - tiesiog po keturių bandymų pasirinkau kitą programėlę, kuri skaičiuoja mano numintą atstumą. Deja, nukenčia tas miesto skaičiukas, nes dviračiu minu per savaitę 4-6 kartus ir ne tą trumpąjį nuotolį.

 

Bet grįžtant prie projekto, labai apsidžiaugiau, kad tokiame projekte visgi dalyvauja ir Vilniaus dviratininkai. Vilnius šiuo metu bendroje 2016 metų laidoje yra 29 pozicijoje su 22 324 kilometrų indėliu. Deja, bet sostinę lenkia kiti Lietuvos miestai, pavyzdžiui, Klaipėda (29 927 km), Telšiai (39 211 km) bei Kaunas (45 061 km), kuris kol kas yra Lietuvos miestas lyderis pagal dviračiu numintą atstumą, užimantis 19 poziciją.

Lyginant su praėjusiais metais, susidomėjimas projektu yra išaugęs. 2015-ųjų laidoje dalyvavo 39 miestai iš 15 Europos šalių. Pernai metų šalis nugalėtoja buvo Lenkija. Iššūkio metu buvo numinta daugiau nei 2 mln. kilometrų. Reikia miestams tokių iniciatyvų, reikia suburti žmones siekti bendro tikslo, komandinė dvasia visada smarkiai motyvuoja, reikia žmogui ir sveikos konkurencijos, kad jis galėtų gerinti ir savo įgūdžius. 

13173796 10208552146108383 4787667993253443558 n

keturivejai.lt nuotr.

Kol kas į daugiausiai kilometrų Europoje numynusių miestų penketuką patenka 3 Lenkijos miestai - Gdanskas (absoliutus lyderis įskaitoje - 647 012 km), Vroclavas (258 647 km), Varšuva (236 446 km) -, taip pat Roma (155 870 km) ir Švedijos miestas Umeå (127 338 km).

Iki gegužės 31 dienos vykstanti akcija yra puiki paskata iškeisti automobilį, autobusą, tramvajų į kur kas daugiau sveikatos pridedančią susisiekimo priemonę, o ir prisidedančią prie kamščių mažinimo miestuose. Juk minant dviračiu gerėja ir širdies veikla, ir bendras raumenų tonusas, be to, sportuojant daromės laimingesni. O kur dar tas kutenantis azartas varžytis ir galbūt netgi nuskinti pergalę savo miestui! 

Minti tikrai verta, bet ne tik už savo miestą, o ir dėl savęs. O jei dar gera programėlė nepriekaištingai fiksuoja tavo greitį, atstumą, kitaip tariant, indėlį į bendrą rezultatą - atsiranda dar didesnė vidinė motyvacija skaičiuoti kilometrus. Kartais galbūt net kalorijas. #MINAM2016