Aktyviai keliauju dar tik trečius metus, tad mano patirtis, lyginant su užkietėjusiais keliautojais veteranais, visai nedidelė. Turiu dėkoti likimui (čia reikia pabelsti į medį), kad kol kas atostogų užsienyje metu, su dideliais nesklandumais nebuvau susidūrusi. Tačiau visi puikiai žinome, kad kelionės yra ne vien tik poilsis, nauji patyrimai, džiaugsmingi įspūdžiai ir nerūpestingai praleistas laikas. Kai esi toli nuo namų, gali nutikti ir daug įvairių nemalonių dalykų: gali atidėti ar netgi atšaukti skrydį, tarpiniame oro uoste gali pasimesti lagaminas su visais jūsų daiktais, o tai apkartina visą kelionę. Tačiau ir tai yra niekis, palyginus su sutrikdyta sveikata. Būtent todėl, kad išvykstant nereikėtų vežtis kalno įvairiausių vaistų, jaudintis ir, kad galėtume atsipalaiduoti, reikia apsidrausti. Yra keletas variantų, iš kurių galima pasirinkti, pagal norus ir finansines galimybes, tačiau šįkart aptarsiu būtent tą, kuriuo galime pasinaudoti kaip Europos Sąjungos piliečiai. Kalbu apie Europos sveikatos draudimo kortelę.

Taigi, kas yra ta Europos sveikatos draudimo kortelė (trumpiau ESDK)? Ir kodėl visai verta ją įsigyti?

1. ESDK išduodama nemokamai. Jei esate Europos sąjungos pilietis (o, kaip žinia, Lietuva priklauso ES) ir turite galiojantį privalomąjį sveikatos draudimą, to pakanka, kad ji būtų jūsų. ESDK galima gauti per 14 dienų, pateikus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir prašymą teritorinei ligonių kasai. Kortelė galioja nuo vieno mėnesio ir šešerių metų, priklausomai nuo to, kokiai apdraustųjų grupei priklausote. Jei esate pensininkas, kortelę išduos šešeriems metams, moksleiviai ir studentai galės naudotis ja vienerius mokslo metus, o jei esate dirbantis asmuo, kortelė galios dvejus metus. Noriu pabrėžti vieną naudingą dalyką – net jeigu neišsiėmėte kortelės, pamiršote ją įsidėti į kelionę, neapsižiūrėjote, kad kortelės galiojimas pasibaigęs, prireikus vis vien galite pasinaudoti jos suteikta sveikatos draudimo apsauga. Patekus į gydymo įstaigą svečioje šalyje, nepamirškite informuoti gydytojo, kad Lietuvoje esate apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu. Ligonių kasos atsiųs sertifikatą, laikinai pakeičiantį ESDK. Tačiau, jei dėl tam tikrų priežasčių privalomasis sveikatos draudimas nutrūksta, kortelė tampa negaliojančia, ir asmuo ja naudotis nebegali.

2. ESDK galioja net 32 šalyse. Į šį sąrašą patenka 28 Europos Sąjungos narės (Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kipras, Kroatija, Latvija, Lenkija, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Olandija, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Vengrija, Vokietija), Europos Ekonominės Erdvės šalys narės (Lichtenšteinas, Islandija, Norvegija) ir Šveicarija. Sakyčiau, visai nemenkas sąrašas. Taip, ši kortelė negalios, jei norėsite nuvykti į Tailandą ar Egiptą, tačiau juk labai dažnai mes keliaujame po savo žemyną ir tokias tolimas keliones renkamės rečiau. Be to, keliaujant į egzotines ir mažiau civilizuotas šalis, greičiausiai norėsis apsidrausti daugiau, nei tik sveikatą, vadinasi, ir taip rinktumėtės platesnį paslaugų paketą siūlantį draudimą.

3. Turint ESDK, medicinos pagalba suteikiama tokiomis pačiomis sąlygomis, kaip ir vietiniams gyventojams. Viena iš baimių, susirgus svečioje šalyje, yra susijusi su apmokėjimu už suteiktas medicinos paslaugas. Juk turistams tarsi ant kaktos parašyta, kad iš jų galima ištraukti gražaus pinigėlio, nes jie nežino tikrųjų tos šalies prekių ir paslaugų kainų. Šiuo atveju, galite būti ramūs, nes kortelė garantuoja, kad su jumis bus elgiamasi kaip su vietiniu. Žinoma, tai dar negarantuoja, kad už medicinos paslaugas visai nereikės mokėti. Tiesiog būtinoji medicinos pagalba susirgus bus suteikta pagal toje šalyje nustatytas pagalbos apimtis ir už ją sumokėta tos šalies teisės aktais nustatyta tvarka ir įkainiais. Yra trys būdai pasinaudoti ESDK teikiamomis paslaugomis:

- Europos šalies ligonių kasa apmoka gydymo įstaigai už Lietuvos apdraustajam suteiktas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, o tik vėliau kreipiasi į Lietuvos valstybinę ligonių kasą dėl išlaidų kompensavimo pateikdama sąskaitas.

- Lietuvos apdraustasis pateikia ESDK Europos šalies gydymo įstaigoje, už medicinos paslaugas sumoka pats, o grįžęs į Lietuvą kreipiasi į teritorinę ligonių kasą ir prašo kompensuoti patirtas išlaidas.

- Lietuvos apdraustasis, dėl tam tikrų priežasčių neturintis ESDK, už medicinos paslaugas sumoka pats, o grįžęs į Lietuvą kreipiasi į teritorinę ligonių kasą, pateikia mokėjimus patvirtinančių dokumentų originalus bei išrašus iš medicininių dokumentų ir prašo kompensuoti patirtas išlaidas. Tokiu atveju, ligonių kasa susisieks su Europos šalies atitinkama institucija, kuri nurodys, kokią dalį Lietuvos apdraustojo išlaidų ligonių kasa gali kompensuoti.

O kaip žinoti, į kurią gydymo įstaigą kreiptis, norint gauti nemokamą būtinąją pagalbą? Minėtą pagalbą suteiks gydymo įstaigos, dalyvaujančios tos Europos šalies nacionalinėje sveikatos sistemoje. Tai gali būti tiek viešosios, tiek privačios gydymo įstaigos. O detalesnę informaciją apie jas galima rasti Valstybinės ligonių kasos internetiniame puslapyje (nuoroda čia) arba pasiklausti teritorinėje ligonių kasoje, atsiimant ESDK.

Mėgstantiems visą informaciją turėti vienoje vietoje, yra patogi išeitis. Tereikia į savo išmanųjį telefoną atsisiųsti programėlę, pritaikytą trims sistemoms: iOS, Android ir Windows Phone. Programėlėje yra pateikiama bendroji informacija apie Europos sveikatos draudimo kortelę, visų šalių, kuriose ja galima pasinaudoti, pagalbos telefonų numerius, apmokamas gydymo paslaugas ir gydymo išlaidas, kur kreiptis dėl išlaidų padengimo ir su kuo susisiekti praradus kortelę.

Turbūt niekas pernelyg neprieštaraus man, jei pasakysiu, kad Europos sveikatos draudimo kortelė nekonkuruoja su draudimo kompanijų siūlomu kelionės draudimu ar draudimu, kurį galite gauti su kreditine mokėjimo kortele. Kai pastarosios siūlo juos turintį asmenį ir jo šeimos narius apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų, bagažo sugadinimo ar praradimo, kelionės vėlavimo ar atšaukimo, padengti civilinės atsakomybės kelionės metu išlaidas bei patirtus finansinius nuostolius, ESDK suteikia galimybę pasinaudoti tik būtinosios medicinos pagalbos paslaugomis. Tačiau aš į šią kortelę žiūriu kitaip. Tai tarsi asmens tapatybės kortelė, su kuria galime laisvai keliauti po Europą, tarsi bendra Europos Sąjungos šalių valiuta euras, palengvinantis piniginius atsiskaitymus, tai šiokia tokia privilegija, kuria galime pasinaudoti, kaip teisėti Europos Sąjungos piliečiai.