Jei esate vidutinis (finansiškai) lietuvis, yra didelė tikimybė, kad gyvenate daugiabutyje. Jei jūsų daugiabutis bent dešimtmečio ar dviejų senumo, garantuotai laiptinėje yra koks pijokas. Jei gyvenat Vilniuje, bent vieni kaimynai tikrai bus lenkai. Ko gero, per ilgus gyvenimo metus žinosite vieni kitų vardus, per plonas sienas būsite girdėję intymiausius barnius. Į tokį daugiabutį patenkate pjesę rašiusio Mindaugo Nastaravičiaus ir spektaklį režisavusio Pauliaus Ignatavičiaus „Demokratijoje“.

Kaimynus, kuriuos iš esmės sieja tik tai, kad jie vaikšto tuo pačiu koridorium, į vieną būrį atveja dingusi elektra. Kadangi tarp kaimynų yra ir elektrikas Algis (aktorius Algirdas Gradauskas), greitai randama ši gedimo priežastis – laidus apgraužė žiurkės, t.y. parazitai. O juk Algis rimtas vyras, prisižiūrėjęs kovinių filmų, tiki, kad pats gali padaryti viską. Taigi kaimynams nutarus, kad tvarką reikia daryti iš esmės – visi nusprendžia, kad problemas geriausiai išspręsti gali Algis, kuris netrukus demokratiškuose rinkimuose išrenkamas bendrijos pirmininku.

O tada jau prasideda visi smagumai. Įvedus demokratiją atsiskleidžia visi: miknius lenkas, jo žmona, pasak kurios „lietuviai irgi žmonės“, dukrelė biologė – „aš moku protingai skambėti ir nieko nepasakyti“, girtuoklė mokytoja, pensininkas „ne į temą“ ir nuomininkas.

Spektakliui prasidėjus pirmąsias 10-15 minučių tikrai galvojau, kad negi patekau į prastą humoro laidą, kurioje juokina tik rusiški keiksmažodžiai, o publikai tik to ir tereikia. Tačiau netrukus ausys pripranta, o smegenys supranta – tokios publikos kalboje keiksmažodžiai – neatsiejama dalis, o tai, kas tarp keiksmažodžių ir prasmę turi, ir juoktis iki ašarų priverčia. Juokiesi, nors supranti, kad reiktų verkti: vienos laiptinės kaimynai – visuomenės veidrodis. „Demokratiją“ eikite žiūrėti, jei ieškote atsakymo: kaip tampama lyderiu visuomenės akyse, kaip visuomenė eilinį paverčia lyderiu, kokie tie lyderiai yra iš tiesų ir kokie gali atrodyti (žr. video) ir, žinoma, kaip veikia demokratija.

Na, kaip sakė Vinstonas Čerčilis, demokratija yra blogiausia valdymo forma, bet nieko geresnio nėra sugalvota. 

http://vimeo.com/94386495 

*Nuotrauka teatrai.lt