Neseniai ir vėl atsinaujinus gandams apie daugeliui puikiai žinomo serialo „Draugai“ (angl. Friendssugrįžimą į žydruosius ekranus, susimąsčiau, ką šiuolaikinis žmogus vadina DRAUGU. Panašu, kad suvokimas, koks tai žmogus, yra pasikeitęs. Ir to suvokimo iškreipimą neretai lemia aktyvus socialinių medijų naudojimas ar netgi gyvenimas jose. Baimė skirstyti  žmones kategorijomis dirbtinai ištrina ribas, taisykles, pagal kurias bendraujame su vienais ar kitais mus supančiais žmonėmis. Dažnai visiems imame taikyti tą patį - draugo - vardą. O kokie žmonės iš tiesų mus supa?

Tie draugai iš dėžutės rodė žiūrovui gyvenimą kartu, buvimą vienam su kitu ir geromis, ir blogomis akimirkomis, pagaliau tai buvo komedija. Tačiau argi nebūna juokingai absurdiškų situacijų ir realiame gyvenime tarp draugų? Būna. Dar ir kaip! Taigi, kas yra tikras draugas šiandien? Siūlau nebijoti skirstyti, tai padeda tarpusavyje bendrauti konstruktyviau ir išvengti nereikalingų nesusikalbėjimų ir nesusipratimų.

Tikras draugas, arba BFF. Itin tarp jaunimo gajus trumpinys BFF - skolinys iš anglų kalbos, reiškiantis best friends forever. Tai toks draugas, su kuriuo paprastai užaugi, pažįsti jį iki labiausiai tave erzinančių įkyrių smulkmenų, kurias seniai esi priėmęs kaip savaime suprantamą dalyką ir net nustoji pastebėti. Tai paprastai žmogus, kuriam patikėtum saugoti savo užnugarį kare. Tai žmogus, kuris pirmas bus eilėje tau padėti, kai atsidursi nelaimėje. Čia jau prasideda Šitas draugų tipas pasižymi ne kiekybe, o kokybe, tad tokių draugų paprastai skaičiuoji ant vienos rankos pirštų. Džiaugiuosi, kad gyvenime tikrai turiu kelis tokius draugus! 

betanews.com nuotr.

betanews.com nuotr.

Bičiulis. Prieš penketą metų vienoje knygoje teko perskaityti frazę, kuri taip ir užsiliko galvoje: „Ieškok naujų draugų, bet neprarask seniausių, nes nauji draugai - sidabras, o senieji - auksas.“ Ši mintis puikiai apibūdina bičiulio sąvoką. Tai žmogus, su kuriuo paprastai praleidi nemažai laiko, jus jungia bendri interesai, pomėgiai, sutampa požiūris į laisvalaikio leidimą. Dažniausiai šiuos žmones gyvenime užgyveni iš studijų laikų, darbų, seminarų, mokymų, savęs tobulinimo veiklų ir kt. Be to, tai puikus lietuvių kalbos žodis, kurį kartais būna labai sunku apibūdinti užsieniečiui, tenka leistis į žodžių kilmės aiškinimą. Mat žodis bičiulis lietuviams pirmiausia reiškė patikimą žmogų, su kuriuo turi bendrų bičių, o lietuviai, žinia, nuo seno buvę geri bitininkai ir bites už jų darbštumą itin gerbė. Apie namus, kurie turi avilių, sakydavo, kad jie yra laimingi. Kaip nebūsi laimingas, kai bičiulis yra žmogus, su kuriuo šiandien daliniesi kur kas daugiau dalykų, nei bitėmis!

Draugas/ draugė (prasminga pauzė). Dažniausiai taip savo antrąją pusę pristato žmogus, kuris nėra visiškai tikras, ar nori būti su tuo kitu žmogumi daugiau nei bičiuliai ar netgi pažįstami. Ta prasminga pauzė po tokio pristatymo, o neretai ir akių nuleidimas apačion, rankų susikišimas į kišenes, raustelėjimas pasako, kad šitas dažniausiai vyro ir moters tarpusavio santykis yra šviežias, neaiškus, nėra užtikrintumo, nėra nubrėžta riba, neįvardintas statusas. Laimei, šis terminas turi ribotą galiojimo laiką - sėkmės atveju draugas/ draugė tampa vaikinu/ mergina, nesėkmės atveju - pažįstamu.

Pažįstamas. Tai kategorija žmonių, kuriuos kažkada esi sutikęs, įdomiai pasikalbėjęs ar padiskutavęs, galbūt darbo reikalai kaip jungiamoji grandis suvedė ne kartą. Kuo didesnis jus supančių žmonių ratas, tuo platesnis ir jūsų akiratis, kadangi kiekvienas žmogus yra informacijos šaltinis, o jūsų bendravimas - savotiški informaciniai mainai. Ypač puiku, jei jūsų pažįstamas domisi ar dirba srtyje, kurią jūs išmanote pakankamai paviršutiniškai. Tokie žmonės - puiki proga auginti save ir savo žinojimą, tad nepramiegokite progos susipažinti su naujais žmonėmis, nes tai tikrai sveika. Tik venkite tokiųpažįstamų, kurie jus atsimena tik tada, kai esate naudingi vienoje ar kitoje situacijoje, nors šiaip gatvėje praeidami, ko gero, net nepasisveikintų.

FB draugas. XXI amžiuje paauglys turbūt sunkiau skaičiuos pinigus, ką iš esmės visais laikais mokėjo daryti visi, net jei buvo visiškai susipykę su Mis Matematika, nei savo draugus socialiniuose tinkluose, ypač garsiojoje veidaknygėje. Kažkada gatvėje nugirstas pokalbis tarp dviejų maždaug penkiolikos metų merginų apie socialinio tinklo „Facebook“ draugų skaičių - viena kitai gyrėsi, kad turi jau virš 1700 draugų, tik maža bėda, kad daugumos gyvai taip ir nepažįsta -  pametėjo mintį, kad paaugliui tas skaičiukas yra tarsi kažkoks pripažinimas, įrodymas, kad jis yra svarbus, matomas kur kas didesniame rate nei jo klasė ar mokykla. Savivertės matas! Paaugliai paaugliais, bet apmaudu, kad draugų dėl skaičiaus veidaknygėje vaikosi ir suaugę žmonės. Jei nuoširdžiai, niekada nesuprasiu noro savo paskyros duomenimis dalintis su tūkstančiais žmonių, kuriuos esi matęs tik kartą ar du ir juolabiau neprataręs jiems nė žodžio. Nebent esi viešas žmogus, tada tai jau tampa komunikacijos kanalu, be to, tam yra dar sekimo (angl. follow) funkcija. Turiu palinkėjimą socialinius tinklus suvokti kaip komunikacijos priemonę, o ne kaip seifą skaičiaus, didėjančio aritmetine progresija, saugojimui. Be to, juk visada smagiau gyvas bendravimas, kai matai žmogaus išraišką, neverbalinę kalbą. Taigi, kaip sakė animacinio filmuko herojus katinas Leopoldas, gyvenkime draugiškai. Tik gal ne virtualioje tikrovėje.

facebook friend request 600

rabbisharonsobel.com nuotr.

Nepažįstu tų draugų. Ko gero, kiekvienas turime tokių žmonių, apie kuriuos neretai pasakytume dainos žodžiais nepažįstu tų draugų. Dažniausiai - tai kategoriški, į kompromisus neinantys žmonės su radikaliu požiūriu į daugelį gyvenimo sričių. Pesimisto genas tokio tipo žmoguje ypač gajus, viskas jam blogai, tik jis pats geriausias, o kažką daryti turi kiti, bet ne jis, kitaip tariant, kalta aplinka. Matyt, todėl ir bendravimas su šio tipo žmonėmis apsiriboja mandagiu pasisveikinimu ir formaliu „Kaip sekasi?“ paklausimu. Tiek ir gana.

Sako, šeimos nepasirinksi, bet žmones, kuriuos vadini draugais, tikrai gali. Kadangi šie žmonės gali būti visą gyvenimą jus lydinčiais palydovais, tad rinkitės atsakingai. :)