Esate iš tų žmonių, kurie į kelionę pasiima didžiausią lagaminą (ar net kelis), susikrauna į jį pusę savo drabužių spintos, nuo vonios lentynos nušluoja visus turimus asmens higienos priemonių buteliukus ir dar dėl viso pikto įsimeta lygintuvą, plaukų džiovintuvą ir tik per plauką atsisako vazono su mėgstama gėle, mat ši jau nebetelpa į lagaminą? Jei atsakymas teigiamas, kviečiu stoti į „Anoniminių asilų klubą“. Tik neįsižeiskite. Omenyje turiu ne jūsų protinius gebėjimus, o tik užsispyrimą su savimi tampyti kalną daiktų. Prisipažinsiu, aš irgi priklausau šiam klubui, tačiau dedu visas pastangas, kad išbrisčiau iš priklausomybės liūno.

Sutinku, jei iškeliaujate ilgesniam laikui, ar planuojate parsivežti suvenyrų, kurių nerasi oro uosto neapmokestinamų prekių parduotuvėse (angl. duty free), registruotas bagažas reikalingas. Tokiu atveju, jūsų teisė rinktis, kiek ir kokių daiktų pasiimti, tačiau, jei planuojate kelionę iki dešimties dienų, ryžkitės iškeisti savo ūgio lagaminą į nedidelę kuprinę. Patikėkite, tai padaryti tikrai įmanoma. Tiesa, man nebuvo lengva to išmokti ir tikrai dar nesijaučiu profesionalė, tačiau nuo to karto, kai į savaitės kelionę motociklu sugebėjau susipakuoti plaukų džiovintuvą, esu stipriai patobulėjusi. Beje, dėl džiovintuvo nei kiek nesigailiu. Toje kelionėje jis buvo tikras išsigelbėjimas... Bet dabar ne apie tai.

Turbūt net nereikia sakyti, kaip patogu keliaujant visus savo daiktus neštis tiesiog kuprinėje ant pečių, kaip sutaupoma pinigų, nes nereikia mokėti papildomo mokesčio už galimybę vežtis registruotą bagažą. O kur dar laimėtas laikas, kuomet nereikia stovėti eilėje atiduoti lagamino, o atvykus laukti, kol iš lėktuvo bus iškrautas bagažas, kol darbuotojai sumes lagaminus ant konvejerio ir kol jūsiškis lėtai atslinks prie jūsų. Galbūt jis net liūdnai apvažiuos ne vieną ratą, kol atpažinsite jį tarp kitų panašių lagaminų. O jei paaiškės, kad jis pasimetė tarpiniame oro uoste? Niekam to nelinkėčiau.

Jei pritariamai linksite galvą, galime pereiti prie kito žingsnio – kaip, po paraliais, į kuprinę sutalpinti visus reikalingus daiktus. Vaikinams tai dažniausiai pavyksta natūraliai. Kita vertus, merginos linkusios persistengti. Jos prisikrauna visko, ko reikia ir ko nereikia, susideda daugybę rūbų vien tam, kad gražiausią derinį galėtų pasirinkti pagal būsimą nuotaiką ir dažniausiai pusės jų net neapsivelka. Jau tikriausiai atspėjote, kad sprendimą kovoti su savo polinkiu, priėmiau ne pati, man mažumėlę padėjo S. Tiksliau, jis metė man iššūkį. O gal labiau... pateikė ultimatumą? Na, kad ir kaip ten būtų, norėdama išmokti keliauti „lengvai“, pradėjau domėtis, kaip tai padaryti. O dabar noriu pasidalinti keletu patarimų su jumis.

1. Daiktų sąrašas. Viename savo straipsnyje apie laiko planavimą esu minėjusi, kaip mėgstu sudarinėti įvairius sąrašus, tačiau, šiuo atveju, nauda dviguba: neleisite sau įsidėti daiktų, kurių nėra sąraše, ir, prieš išvykstant, bus lengviau pasitikrinti, ar viską susidėjote ir taip bus išvengta bauginančių „ar nieko nepalikau?“ klausimų jau sėdint taksi ar lėktuve.

Kaip sudaryti baigtinį reikalingiausių daiktų sąrašą? Visų pirma reikia pasitikrinti, koks kelionės metu prognozuojamas oras. Tai padės nuspręsti, kokių drabužių gali prireikti. Taip pat apgalvokite, kokia veikla numatoma kelionėje. Galbūt jums reikia avalynės lipti uolomis, o gal pakanka tik įsispiriamų šlepečių, nueiti iki paplūdimio. Tuomet sugalvokite, ką rengsitės kiekvieną kelionės dieną, atsisakydami visų rūbų „dėl viso pikto“. Patikėkite, atlikę tokius namų darbus, tik džiaugsitės, kad nereikia rinktis, ir, apsivilkę iš anksto suplanuotą aprangą, galite negaišdami laiko lėkti lankyti turistinių objektų. Taip pat nebūtina kiekvienai dienai imti vis kitų drabužių. Pasirinkę tarpusavyje derančius rūbus, galėsite juos komplektuoti ir deriniams naudoti tuos pačius drabužius, pvz., galbūt jūsų kelnės tiks prie trijų palaidinių, o vieną iš palaidinių galėsite apsivilkti dar kartą prie mini sijono ir pan. Rinkitės kuo mažiau besiglamžančius drabužius, nes lygintuvo juk neimsite.

Kelionės garderobo planas. Nuotr. www.shalindrome.blogspot.com

Kelionės garderobo planas. Nuotr. www.shalindrome.blogspot.com

Apatinius rūbus ir kojines galima išsiskalbti kriauklėje su trupučiu šampūno ar muilo ir pakabinti išdžiūti per naktį, tad jų irgi nebūtina imti labai daug. Nepamirškite įsimesti maišiuko, į kurį vėliau sudėsite nešvarius drabužius, jis atstos jums skalbinių dėžę.

Kad ir kaip žmonės skundžiasi, kad avialinijų kompanijos verčia mus visus skysčius supilti į buteliukus po 100 mililitrų, aš manau, kad tai puiki prevencinė priemonė, kad nekiltų pagunda susiversti kalną šampūno, dušo želės ir dar galybę visokių asmens higienos reikmenų. Greičiausiai, kelionėje sunaudosime tik tą nedidelį kiekį, kurį įsipylėme, o jei ne – esant reikalui visko galima nusipirkti būnant svečioje šalyje, tad apsiribokime tik būtiniausiomis švaros ir kosmetikos priemonėmis.

2. Pakavimo maišeliai. Šių maišelių atradimas man buvo tikra revoliucija. Mat paprastai, kad ir kaip tvarkingai susikrauni daiktus, kelionės eigoje viskas būna suversta, ir atrodo, kad daiktų netgi padaugėjo. Sudėjus visus daiktus į skirtingų dydžių maišelius, daug lengviau palaikyti tvarką. Jie gražiai sugula nedideliame lagamine ar kelioninėje kuprinėje. Norint išssimti vieną daiktą, nesujauki viso kito. Maišeliuose rūbai šiek tiek susispaudžia ir taip sutaupoma vietos. Paprasta atskirti daiktus (viršutiniai rūbai, apatiniai rūbai, elektronika ir pan.). Kuprinėje nelieka palaidų daiktelių, kuriuos sunku rasti, kai jų labiausiai reikia. Jei susidomėjote, savo maišelius radau „Ikea“ parduotuvėje.

Pakavimo maišeliai. Nuotr. www.ikea.lt

Pakavimo maišeliai. Nuotr. www.ikea.lt

3. Mikropluošto rankšluosčiai. Tai dar vienas puikus atradimas. Įprasti rankšluosčiai užima labai daug vietos ir juk dažniausiai vieno nepakanka: reikia didelio, mažo ir dar vieno paplūdimiui. Paprastai rankšluosčius duoda tiek viešbučiuose, tiek nuomojant būstą per „Airbnb“, bet nesinori likti ant ledo. Čia irgi yra išeitis – lengvi mikropluošto rankšluosčiai, kurie lengvai džiūsta, kompaktiškai susipakuoja, o dar ir pasižymi antibakterinėmis savybėmis, dėl kurių ilgiau išlieka gaivūs. Žinoma, mikropluošto rankšluosčiai nesugeria drėgmės taip gerai, kaip kilpiniai, bet užima tiek pat vietos, kiek penkios poros kojinių. Saviškį įsigijau parduotuvėje „Montis magia“ ir labai džiaugiuosi pirkiniu. Tik būkite geri, skaitykite instrukciją ir, prieš naudodami, kartą išskalbkite. Aš numojau ranka į šį perspėjimą ir visas atostogas Italijoje spėliojau, kodėl pamėlynavo mano oda ir nagai.

Mikropluošto rankšluostis. Nuotr. www.montismagia.lt

Mikropluošto rankšluostis. Nuotr. www.montismagia.lt

4. Tikslingas avalynės pasirinkimas. Batai –  dar vienas dalykas, kurį būtina aptarti. Juk visada kyla pagunda įsidėti daugiau, nei iš tiesų reikia. Jei kelionėje oras išlieka pastovus, veikla irgi panaši, arba nereikia iš žiemiškos Lietuvos skristi į tropikus, jums gali pakakti vienos poros batų, kurią ir apsiausite. Tačiau, pripažinkime, retai taip būna. Bent man dažniausiai pasitaiko ir vėsesnio, ir šiltesnio oro, tenka vaikščioti ir miesto gatvėmis, ir gamtoje, tenka maudytis tokiose vietose, kur akmenukai bado kojas, o vonios kambarį kartais tenka dalintis su kitais svečiais, tad, norint išvengti pėdų grybelio, lipant į dušo kabiną reikia ką nors apsiauti. Visoms šioms situacijoms yra sprendimai. Išsirinkite patogius laisvalaiko tipo batus, su kuriais nebaisūs nei akmenys, nei asfaltas, ir kurie derėtų prie jūsų aprangos. Skrydžiui pasirinkite būtent šiuos batus, nes jie yra sunkiausi. Nepagailėkite pinigų kokybškoms basutėms minkštu padu. Nuvargusios kojos nebus jūsų sąjungininkės daug vaikštant, tad neimkite trinančių, nepatogių ar visiškai neamortizuojančiais padais batelių. Taip pat galima rasti nebrangių guminių batukų, su kuriais galėsite drąsiai bristi į akmenuotą jūrą, kur tyko jūrų ežiai. Juos galėsite panaudoti ir kambaryje, vietoj laikinų šlepečių. O į dušą puikiai tinka vienkartinės pedikiūro šlepetės, pagamintos iš putų medžiagos. Jos nieko nesveria, visiškai neužima vietos, o kelionės pabaigoje jas galima tiesiog išmesti. Už šią idėją turiu dėkoti savo manikiūrininkei. Nepamirškite, kad batai irgi gali būti savaip naudingi taupant vietą – į juos galite sudėti smulkius daiktus.

Pedikiūro šlepertės. Nuotr. www.hairbodystore.com

Pedikiūro šlepetės. Nuotr. www.hairbodystore.com

5. Papildoma rankinė. Kad ir kaip patogu į svečią šalį nuvykti su kuprine, nėra labai patogu po to ją visur tampyti. Žinoma, galima kambaryje palikti didžiąją dalį daiktų ir po miestą ar gamtoje vaikščioti su pustušte kuprine. Tačiau man (ir turbūt daugeliui merginų) labiau patinkantis sprendimas yra nedidelė rankinė. Iš pradžių ji saugiai įdėta į kuprinę, o vėliau – permesta per petį, puikiai tinkama nešioti kasdien ir savyje talpinti piniginę, saulės akinius ir kitus niekučius. Taupant vietą, kelionės pirmyn ir atgal metu į rankinę galite sudėti kokius nors daiktus ir panaudoti ją kaip dar vieną pakavimo maišelį.

6. Kortelių dėklas vietoj piniginės. Dar vienas būdas sutaupyti vietos – piniginę iškeisti į kortelių dėklą. Tiems, kurie turi nedideles pinigines, turbūt nebus didelio skirtumo, tačiau nemažai yra ir tokių kaip aš. Mano piniginė gigantiška, joje telpa velniai žino kiek nuolaidų kortelių, niekam nereikalingų čekių, įvairūs dokumentai ir smulkūs centai, kuriuos reikėtų pagaliau išleisti. Viso to svečioje šalyje tikrai nereikia. Vietoj to, galima įsigyti kortelių dėklą, kuriame puikiai tilps asmens tapatybės ir banko kortelės bei šiek tiek grynųjų. O vietos užims mažiau nei pasas.

Kortelių dėklas. Nuotr. www.ikuzowallets.com

Kortelių dėklas. Nuotr. www.ikuzowallets.com

7. Skaityklė vietoj knygos. Na, ir, pabaigai, apie knygas. Tiesiog negaliu apie jas neužsiminti. Atostogos ir knygos man neatsiejamas dalykas. Ar kalbėsime apie skrydį, ar laiką, kurį reikia praleisti laukiant persėdimo į kitą lėktuvą, ar gulinėjimą paplūdimyje – knyga visada mano rankose. Anksčiau varžydavau save ir kelionei rinkdavausi kuo plonesnę knygą, ar kišeninį formatą plonais viršeliais, nors man, kuo storesnė knyga, tuo labiau patinka. Dabar nebesuku sau galvos. Kai įsigijau elektroninę skaityklę, su manimi keliauja keli šimtai įvairiausių knygų, o vietos įrenginys užima itin mažai ir dar mažiau sveria.

Įpratusiems keliauti su registruotu bagažu, gali būti sunku save apriboti, tačiau, išmokus šiokių tokių gudrybių, paaiškėja, kad kuprinėje gali tilpti visai nemažai. Tiksliau, būtent tiek, kiek iš tiesų kelionėje ir reikia. Pabandykite šią vasarą keliauti „lengviau“ ir jums tikrai patiks.